Kyocera 0805YC474KAZ2A technical specifications.
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | 0805 |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 3.5% |
| Height | 0.5mm |
| Length | 2.01mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FlEXITERM |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 16V |
| Voltage Rating | 16V |
| Voltage Rating (AC) | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 1.25mm |