Kyocera 12062A102KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Package/Case | 1206 |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | C0G |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.126inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.07inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 0.063inch |