Kyocera 12063C394KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 390nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 25V |
| DC Rated Voltage | 25V |