Kyocera 12065C102KAZ2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Features | Soft Termination |
| Height | 0.94mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FLEXITERM® |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 1.6mm |