Kyocera 1206YD226KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.6mm |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.07mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.07inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.063inch |