Kyocera 12101A102GAT2A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.94mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.000564oz |
| Width | 0.098inch |