Kyocera 12105U102FAT9A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1210 |
| Case Code (Metric) | 3225 |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.49mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 1.27mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | U |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.055inch |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.098inch |