Kyocera 1210SC272JAT1A technical specifications.
| Capacitance | 2.7nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 1.7mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.067inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1.5kV |
| DC Rated Voltage | 1.5kV |
| Width | 0.098inch |