Kyocera 1210YC226KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 22uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.79mm |
| Length | 3.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.11inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 10V |
| Voltage Rating | 16V |
| DC Rated Voltage | 16V |
| Width | 0.098inch |