Kyocera 1808PC104KAT1A technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Package/Case | 1808 |
| Depth | 2.03mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 1.78mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.57mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount, PCB |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | 1808 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.08inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 250V |
| Voltage Rating | 250V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.08inch |