Kyocera 1808SC102MAT9A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1808 |
| Case Code (Metric) | 4520 |
| Package/Case | 1808 |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.03mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.03mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.18inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.08inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 1.5kV |
| DC Rated Voltage | 1.5kV |
| Width | 0.08inch |