Kyocera 1812CA102JAT1A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric | C0G |
| Height | 0.1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 630V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 0.126inch |