Kyocera 1812GC102KAT1A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric | X7R |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Material | Ceramic |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Size | 2.54mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 300V |
| Voltage Rating | 2kV |
| Voltage Rating (AC) | 2kV |
| Width | 0.126inch |