Kyocera 1812HC102KATRE technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Width | 0.126inch |