Kyocera 1812ZD106KAT2A technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Construction | Flat |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric | X5R |
| Height | 0.11mm |
| Length | 4.5mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.04inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 10V |
| DC Rated Voltage | 10V |
| Weight | 0.000952oz |
| Width | 0.126inch |