Kyocera 1825CC102MAT3A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1825 |
| Case Code (Metric) | 4564 |
| Package/Case | 1825 |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.4mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 630V |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 0.252inch |