Kyocera 1825HC102MAT3A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.4mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 4000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 3kV |
| DC Rated Voltage | 3kV |
| Width | 0.252inch |