Kyocera 2225CC103KAT1A\SB technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5763 |
| Package/Case | 2225 |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.35mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.72mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 630V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.025045oz |
| Width | 6.35mm |