Kyocera 2225SC102KAT1A technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.35mm |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5% |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.72mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 1.5kV |
| DC Rated Voltage | 1.5kV |
| Width | 0.25inch |