The Kyocera 2225SC223KAT1A\SB is a 22nF ceramic capacitor with an X7R dielectric, rated for 1.5kV and 10% tolerance. It has a 2225 case code and is constructed as a flat, surface mount device. The capacitor is available in a tape and reel packaging and is suitable for operation between -55°C and 125°C. It is lead-free and does not have radiation hardening.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera 2225SC223KAT1A\SB technical specifications.
| Capacitance | 22nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.35mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5.72mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 1.5kV |
| DC Rated Voltage | 1.5kV |
| Weight | 0.025045oz |
| Width | 6.35mm |