Kyocera 2225WC103KAJ1A technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 6.35mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 2.54mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.225inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2.5kV |
| DC Rated Voltage | 2.5kV |
| Weight | 0.025045oz |
| Width | 0.25inch |