Kyocera 3640WC103KAT9A technical specifications.
| Capacitance | 10nF |
| Construction | Flat |
| Depth | 10.2mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 0.1inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.36inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.1inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 2.5kV |
| DC Rated Voltage | 2.5kV |
| Width | 0.402inch |