Kyocera AQ125A102GAJME technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0505 |
| Case Code (Metric) | 1414 |
| Package/Case | 0606 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.4mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 0.055inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | AQ |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.057inch |
| Tolerance | 2% |
| Voltage Rating | 50V |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 0.055inch |