Kyocera AQ13EM102JA7WE technical specifications.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 1111 |
| Case Code (Metric) | 2828 |
| Package/Case | 1111 |
| Construction | Flat |
| Dielectric | C0G |
| Height | 2.79mm |
| Length | 2.79mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 48 |
| Packaging | Waffle |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | AQ |
| Termination | SMD/SMT |
| Thickness | 0.102inch |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 150V |
| DC Rated Voltage | 150V |
| Width | 0.762mm |