
The AU055C104KA76A is a ceramic capacitor from Kyocera with a capacitance of 100nF and a tolerance of 10%. It has a voltage rating of 50V and is packaged in an 0805 case. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera AU055C104KA76A datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 0805 |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 221 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | AU |
| Thickness | 0.037inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 50V |
| Width | 0.049inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera AU055C104KA76A to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.