Kyocera CB037E0104JBA technical specifications.
| Capacitance | 100nF |
| Case Code (Imperial) | 1812 |
| Case Code (Metric) | 4532 |
| Package/Case | 1812 |
| Construction | Flat |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 3.2mm |
| Dielectric Material | Polyester |
| Dissipation Factor | 0.8% |
| Height | 3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 0.177inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CB |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.126inch |