Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CB162E0105JBC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 4030 |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CB |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CB162E0105JBC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.