This 1uF film capacitor from Kyocera features a PET dielectric and a 4030 SMD package. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a tape and reel packaging with 1100 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CB162E0105KBC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | 4030 |
| Dielectric | PET |
| Height | 0.24inch |
| Length | 0.401inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | CB |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.299inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CB162E0105KBC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.