The Kyocera CB162G0224K-- is a surface mount film capacitor with a capacitance of 220nF and a voltage rating of 250V. It has a tolerance of 10% and is packaged in a 4030 case. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is made with a PET dielectric material and has a solder termination. The capacitor is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CB162G0224K-- datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 220nF |
| Package/Case | 4030 |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Bulk |
| Series | CB |
| Termination | Solder |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 160V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CB162G0224K-- to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.