
Film Capacitors 250volts 0.33uF 5%
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 330nF |
| Package/Case | 4030 |
| Construction | Flat |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Length | 10.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | CB |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 160V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| RoHS | Compliant |
