
The CB262G0474KBC is a 470nF ceramic capacitor with a 100V voltage rating and 10% tolerance. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is available in a 4030 package and is supplied on tape and reel with 900 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CB262G0474KBC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | 4030 |
| Dissipation Factor | 0.8% |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 900 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CB262G0474KBC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.