The CDR01BP100BJSM is a ceramic capacitor with a capacitance of 10pF and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed in a flat form and has a dielectric of C0G. It is available in an 0805 package and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10pF |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.27mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 2.03mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 1.27mm |
| RoHS | Not Compliant |