Kyocera CDR14BG511BJSM technical specifications.
| Capacitance | 510pF |
| Package/Case | Ceramic |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.79mm |
| Length | 2.79mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Waffle |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 70.9mm |