The CDR14BG560EJSM is a ceramic capacitor with a capacitance of 56pF, a DC rated voltage of 400V, and a tolerance of 5%. It has a ceramic package and a flat construction. The capacitor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is available in a waffle packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CDR14BG560EJSM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 56pF |
| Package/Case | Ceramic |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.79mm |
| Length | 2.79mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Waffle |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 70.9mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Kyocera CDR14BG560EJSM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.