This Kyocera ceramic capacitor features a capacitance of 91pF and a DC rated voltage of 400V with a tolerance of 5%. It has a compact surface mount package with dimensions of 2.79mm in depth, length, and width. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 125°C. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CDR14BG910EJSM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 91pF |
| Package/Case | Ceramic |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.79mm |
| Length | 2.79mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Waffle |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 70.9mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Kyocera CDR14BG910EJSM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.