The CDR14BP511BJSM is a ceramic capacitor with a capacitance of 510pF and a tolerance of 5%. It has a dielectric of C0G and is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. This capacitor is designed for surface mount applications and is packaged in a waffle pack. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera CDR14BP511BJSM technical specifications.
| Capacitance | 510pF |
| Construction | Flat |
| Depth | 2.79mm |
| Dielectric | C0G |
| Length | 2.79mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Waffle |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 70.9mm |