The CDR31BX102BKUS is a 100V ceramic capacitor with a capacitance of 1nF. It has a case code of 0805 and is constructed with a flat, X7R dielectric. The capacitor is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for surface mount applications and is compliant with military specifications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1nF |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Package/Case | 0805 |
| Construction | Flat |
| Depth | 1.25mm |
| Dielectric | X7R |
| Failure Rate | 0.001% |
| Features | Military |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.079inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Military, MIL-PRF-55681, CDR31 |
| Thickness | 0.051inch |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.049inch |
| RoHS | Not Compliant |