Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CF052G0104KBC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | 2824 |
| Dielectric | PET |
| Height | 3.6mm |
| Length | 0.28inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 1600 |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CF |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 250V |
| Voltage Rating (AC) | 160V |
| DC Rated Voltage | 250V |
| Width | 0.24inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CF052G0104KBC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
