Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CK05BX271K datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 270pF |
| Depth | 2.29mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 4.83mm |
| Lead Diameter | 0.64mm |
| Lead Length | 1.25mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | CK05 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 200V |
| DC Rated Voltage | 200V |
| Width | 2.29mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera CK05BX271K to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
