
This ceramic capacitor from Kyocera features a capacitance of 270pF and a voltage rating of 200V. It has a X7R dielectric and is available in a radial package with a lead pitch of 0.2inch. The capacitor is designed for through hole mounting and is rated for operation between -55°C and 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CK05BX271KTR2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 270pF |
| Package/Case | Radial |
| Depth | 2.29mm |
| Dielectric | X7R |
| Height | 4.83mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Lead Pitch | 0.2inch |
| Length | 4.83mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating | 200V |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Kyocera CK05BX271KTR2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
