Cap Ceramic 1uF 100V X7R 10% Axial 125C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | Axial |
| Diameter | 8.89mm |
| Dielectric | X7R |
| Length | 17.53mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | Axial |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Not CompliantNo |