The CKR22CG101FR-LL is a 100pF ceramic capacitor with a C0G dielectric and a 1% tolerance. It has a voltage rating of 200V and is packaged in a DIP format. The capacitor has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is designed for through-hole mounting and is available in rail or tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CKR22CG101FR-LL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100pF |
| Package/Case | DIP |
| Depth | 2.34mm |
| Dielectric | C0G |
| Failure Rate | 0.01% |
| Features | Military |
| Height | 3.25mm |
| Height - Seated (Max) | 0.175inch |
| Lead Pitch | 0.325inch |
| Length | 0.26inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Series | Military, MIL-PRF-39014, CKR22 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 1% |
| Voltage Rating | 200V |
| Width | 0.092inch |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Kyocera CKR22CG101FR-LL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.