The Kyocera CR10-8870F-K is a 2kΩ thick film chip resistor with a 1% tolerance. It has a maximum operating temperature of 125°C and is designed for surface mount applications. The resistor measures 1.6mm in length, 0.8mm in depth, and 0.5mm in height, with a rectangular package shape. It has a maximum voltage rating of 50V and is not anti-sulfurated or anti-surge.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera CR10-8870F-K technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0603 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0603 |
| Product Length (mm) | 1.6 |
| Product Depth (mm) | 0.8 |
| Product Height (mm) | 0.5 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 887Ohm |
| Tolerance | 1% |
| Negative Resistance Tolerance | -1% |
| Positive Resistance Tolerance | 1% |
| Technology | Thick Film |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 50V |