The CR21-8660D-D is a 0805 surface mount chip resistor with a resistance value of 866 ohms and a tolerance of 0.5%. It has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius and a maximum voltage rating of 100 volts. The resistor is a thick film type and is not fail safe fusible or anti-surge. It is available in a rectangular package shape with a length of 2mm, a depth of 1.25mm, and a height of 0.55mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Kyocera CR21-8660D-D technical specifications.
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Case Size | 0805 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0805 |
| Product Length (mm) | 2 |
| Product Depth (mm) | 1.25 |
| Product Height (mm) | 0.55 |
| Number of Terminals | 2 |
| Resistance Value | 866Ohm |
| Tolerance | 0.5% |
| Technology | Thick Film |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Current Sensing | No |
| Fail Safe Fusible Resistor | No |
| Anti-Surge | No |
| Package Shape | Rectangular |
| Max Voltage Rating | 100V |