
This 100K 5% thick film resistor array is a surface mount device with a 4-pin 0606 package. It features a molded case style and a rectangular package shape. The array consists of two 0603 elements. The resistor array operates within a temperature range of -55°C to 125°C and has a maximum voltage rating of 50V. It is designed for isolated and bused applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera CRB1A2E104JT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Concave |
| Case Size | 0606 |
| Case Size per Element | 0603 |
| Package Type | SMD |
| Package/Case | 0606(2 X 0603) |
| Number of Terminals | 4 |
| Terminal Pitch (mm) | 0.8 |
| Product Length (mm) | 1.6 |
| Product Depth (mm) | 1.6 |
| Product Height (mm) | 0.6 |
| Resistance Value | 100KOhm |
| Tolerance | 5% |
| Technology | Thick Film |
| Type | Array |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Max Voltage Rating | 50V |
| Circuit Designator | ISOL |
| Case Style | Molded |
| Package Shape | Rectangular |
| Cage Code | SS615 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Kyocera CRB1A2E104JT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.