
The Kyocera F0402G0R07FNTR is a surface mount PTC resettable fuse with a voltage rating of 32V and a current rating of 75mA. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The fuse is available in a 0402 package size and is RoHS compliant. It is approved by UL and is part of the Accu-Guard II series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F0402G0R07FNTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Color | Brown |
| Current Rating | 75mA |
| DC Cold Resistance | 2R |
| Height | 0.014inch |
| Length | 0.039inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Resistance | 2R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-Guard® II |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 32V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 0.023inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera F0402G0R07FNTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
