
The Accu-Guard II 32V 125mA surface mount PTC resettable fuse is a surface mount device with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a current rating of 125mA and a maximum voltage rating of 32V AC. The fuse is packaged in a 0402 case with a height of 0.35mm, length of 1mm, and width of 0.58mm. It is available in quantities of 5000 and is packaged on a tape and reel. The device is RoHS compliant and has a DC cold resistance of 1.6R.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F0402G0R12FNTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 125mA |
| DC Cold Resistance | 1.6R |
| Height | 0.35mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 32V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1.6R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-Guard® II |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 32V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 0.58mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera F0402G0R12FNTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.