Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F0402G0R15FNTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Package/Case | 0402 |
| Current Rating | 150mA |
| DC Cold Resistance | 1.2R |
| Height | 0.35mm |
| Length | 1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (AC) | 32V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 1.2R |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Accu-Guard® II |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 32V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 0.58mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera F0402G0R15FNTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.