
The Kyocera F0805B1R00FWTR is a surface mount PTC resettable fuse with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a current rating of 1A and a DC cold resistance of 220mR. The fuse is rated for a maximum voltage of 63V and is available in a 0805 package. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F0805B1R00FWTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Approvals | UL |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Package/Case | 0805 |
| Current Rating | 1A |
| DC Cold Resistance | 220mR |
| Height | 0.9mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 0.083inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Voltage Rating (DC) | 63V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Resistance | 220mR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-Guard® II |
| Termination | SMD/SMT |
| Voltage Rating | 63V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| Width | 1.27mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Kyocera F0805B1R00FWTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
