
The Accu-Guard 32V 2A PTC resettable fuse is a surface mount device with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a power dissipation of 330mW and a resistance of 65mR. The fuse is available in a 1206 package and is lead free. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Kyocera F1206A2R00FWTR datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1206 |
| Current Rating | 2A |
| DC Cold Resistance | 65mR |
| Depth | 1.6mm |
| Height | 1.2mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.1mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Dissipation | 330mW |
| Resistance | 65mR |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Accu-Guard® |
| Voltage Rating (AC) | 32V |
| DC Rated Voltage | 32V |
| Width | 1.6mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Kyocera F1206A2R00FWTR to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
